Krepitev zmogljivosti za deležnike v okviru projekta EUSAIR Facility Point, INTERREG IPA ADRION 2021 – 2027
Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je včeraj, 7. 5. 2024, v City hotelu, v Ljubljani organiziral srečanje namenjeno: »krepitvi zmogljivosti, predstavitvi vključenosti paradnih projektov in vsebin EUSAIR v programske dokumente ter analizi možnosti implementacije skozi različne možnosti dodelitev sredstev in izbora operacij oz. projektov« (Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj – MKRR, april 2024).
Srečanja so se, med drugimi, udeležili predstavniki Organov upravljanja, posredniških teles in Organov upravljanja programov teritorialnega sodelovanja v Sloveniji, člani Odborov za spremljanje čezmejnih in transnacionalnih Interreg programov, slovenski nacionalni koordinatorji, koordinatorji in predstavniki v tematskih skupinah, makroregionalnih strategij: nacionalna koordinacija MZEZ in nacionalni koordinator EUSAIR (MKRR), predstavniki tematskih usmerjevalnih skupin EUSAIR (TSG) 1, 2, 3,4 in 5 ter koordinator stebra 3 Kakovost okolja; slovenski predstavniki v usmerjevalnih skupinah in koordinatorji prednostnih področij EUSDR (PAC 1B, PAC 10, PA 1-11) ter slovenski predstavniki / koordinatorji v akcijskih skupinah EUSALP (AGL 7, AG 1-9).
Cilji dogodka je bil »pregled doseženega v procesu umeščanja makroregionalnih vsebin v programske dokumente finančne perspektive 2021-2027; ocena stanja in dogovor o nadaljnjih korakih glede vključevanja relevantnih vsebin makroregionalnega povezovanja v vsebine bodočih razpisov in drugih oblik dodeljevanja sredstev (Dogovor za razvoj regij in drugih oblik…) za implementacijo paradnih projektov (»flagshipov«) v praksi, na terenu; pregled stanja procesa izvajanja makroregionalnih vsebin po posameznih programih; prenos dobrih praks delovanja različnih makroregionalnih strategij na področju izvajanja vsebin v okviru razprave in tekom celotnega dogodka« (MKRR, april 2024).
Po uvodnem pozdravu Petre Časen Čatar, nacionalne koordinatorke EUSAIR, EUSALP, EUSDR na Ministrstvu za zunanje in evropske zadeve in Mojce Aljančič, nacionalne koordinatorke EUSAIR in generalne direktorice Direktorata za kohezijo na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj, je bilo, s strani Ministrstva za zunanje in evropske zadeve, predstavljeno delovanje makroregionalnih strategij in vloge posameznih akterjev v njihovem izvajanju ter dodane vrednosti makroregionalnega povezovanja za Slovenijo.
Tematike izvajanja makroregionalnih vsebin v programe EU sredstev so predstavljali Iztok Škerlič iz občine Izola, Neža Sautet iz sektorja za ribištvo na Ministrstvu za kmetijsktvo, gozdarstvo in prehrano, Marjeta Pečarič, vodja sektorja za Interreg na Direktoratu za kohezijo Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj in Matjaž Dragar, namestnik generalnega direktorja Direktorata za kohezijo na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj.
BSC Kranj – Regionalna razvojna agencija Gorenjske, ki je na dogodku nadomeščal vodilnega partnerja, je v okviru zgoraj navedene tematike, predstavil projekt »H2MA, Green Hydrogen Mobility for Alpine Region Transportation« – Zelena vodikova mobilnost za promet v alpski regiji. Projekt H2MA je bil med vsemi trenutno izvajanimi projekti, kot edini, izbran za predstavitev na tem dogodku in sicer kot primer dobre prakse programa Interreg Območje Alp.
Predstavitev si lahko pogledate na povezavi.