Sistem javnega potniškega prometa v Sloveniji do sedaj ni imel enotnega upravljavca, ki bi to področje celovito urejal in upravljal. Kljub različnim poskusom ustanovitve upravljavca javnega potniškega prometa (v nadaljevanju JPP) na nacionalni ravni, je področje vse do sedaj ostalo neurejeno, kar so občutili tudi uporabniki storitev JPP.
Lani sprejeti Zakon o upravljanju javnega potniškega prometa (ZUJPP), je zagotovil pravno podlago za ustanovitev Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa, d.o.o. (v nadaljevanju: DUJPP).
Družbo je ustanovila Republika Slovenija tako, da je Vlada Republike Slovenije 14. julija 2022 sprejela Akt o ustanovitvi družbe in 8. avgusta 2022 imenovala Mirana Sečkija za prvega direktorja družbe. Vlada Republike Slovenje na seji z dne 7. septembra 2023 sprejela sklep o sklenitvi Pogodbe o izvajanju javnega naročila za opravljanje nalog v zvezi z upravljanjem javnega potniškega prometa in podelitvi pooblastila mag. Bojanu Kumru za njen podpis.
Minister za okolje podnebje in energijo Republike Slovenije, mag. Bojan Kumer, je pretekli teden z direktorjem Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa, d.o.o., Miranom Sečkijem, podpisal Pogodbo o izvajanju javnega naročila za opravljanje nalog v zvezi z upravljanjem javnega potniškega prometa, s čimer se oblikuje upravljanje javnega potniškega prometa v Sloveniji na treh ravneh.
Sistem javnega potniškega prometa je bil pri nas dosedaj vzpostavljen le na dveh ravneh: strateška in taktična raven sta bili združeni v pristojnosti države, operativno raven pa izvajajo prevozniki. Na strateški ravni bo še vedno delovala država oz. pristojno ministrstvo, na operativni prevozniki, pomemben člen pa je taktična raven v pristojnost upravljavca (ang: public transport authority), ki bo pristojnosti skladno z zakonom in pogodbo prevzel 5. novembra 2023.
Katere so glavne naloge, ki jih prevzema DUJPP?
- zagotavljanje izvajanja obvezne gospodarske javne službe javni potniški promet, razen mestnega linijskega prevoza, posebnega linijskega prevoza, žičniškega prevoza in prevoza po vodnih poteh;
- načrtovanje, usklajevanje in potrjevanje voznih redov medkrajevnega linijskega avtobusnega prevoza potnikov ter potrjevanje predloga voznega reda izvajalca, ki izvaja obvezno gospodarsko javno službo prevoza potnikov v železniškem prometu in sodelovanje v postopku oblikovanja voznega reda omrežja javne železniške infrastrukture;
- izvajanje nadzora nad izvajanjem obvezne gospodarske javne službe javni linijski prevoz potnikov v notranjem cestnem in železniškem prometu;
- ter druga dela in naloge, ki so opredeljeni v 16. in 17. členu ZUJPP.
V prihodnjih mesecih tudi v okviru projekta ReMOBIL in regijskih centrov mobilnosti (RCM) načrtujemo sestanke s predstavniki Družbe za upravljanje javnega potniškega prometa. O terminu srečanja v RCM Gorenjska in specifičnih problemih, ki jih bomo naslavljali, pa več v eni od prihodnjih objav.
Vir: portal GOV.SI