
Izobraževanja se je udeležilo 11 raznolikih podjetij in ustanov. Potekalo je v dveh delih. V prvem delu smo udeležencem predstavili pomen trajnostne mobilnosti ter konkretne ukrepe, s katerimi lahko podjetja in ustanove spodbudijo bolj trajnostne načine prevoza na delo. Udeleženci so izvedeli, kako lahko z različnimi ukrepi spodbudijo zaposlene, da se za prihod na delo odločijo za aktivne oblike mobilnosti, sopotništvo ali uporabo javnega prevoza. Prav to pa posledično zmanjša negativne vplive na okolje, pripomore k boljšemu počutju ter zdravju zaposlenih in niža stroške podjetja oziroma ustanove. Predstavljeni so bili tudi uspešni primeri iz prakse (slovenski in tuji), kot je projekt Trata 2.1, ki dokazuje, da so spremembe možne in prinašajo konkretne rezultate. Posebna pozornost je bila namenjena tudi komunikaciji z zaposlenimi, saj sta učinkovita motivacija ter zgled vodstva ključna za uspešno uvajanje sprememb.
V drugem delu izobraževanja so udeleženci sodelovali v interaktivni delavnici, kjer so v manjših skupinah razvijali strategijo za uvedbo trajnostnih ukrepov na primerih različnih ustanov ali podjetij. Na podlagi predavanj so iskali rešitve za spodbujanje uporabe javnega prevoza, kolesarjenja, sopotništva in drugih trajnostnih oblik mobilnosti. Skozi pogovor in sodelovanje so si udeleženci izmenjali izkušnje in mnenja ter skupaj oblikovali konkretne načrte za spodbujanje trajnostne mobilnosti.
Dogodek je bil odlična priložnost za diskusijo o dosedanjih izkušnjah in izmenjavo dobrih praks, saj so udeleženci aktivno sodelovali v razpravah o izzivih na področju trajnostne mobilnosti.
Izobraževanje je bilo izvedeno v okviru projekta Trajnostno na delo, ki ga financirata Eko sklad, j. s. in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE).
Vir, objavljeno 18. 3. 2025