IPOP – Inštitut za politike prostora tudi letos v programu Aktivno v šolo in zdravo mesto ob začetku šolskega leta vabi starše, šole in občine, da svojim šolarjem omogočijo aktivno hojo v šolo. Posebej spodbujajo vse, da za najmlajše organizirajo Pešbus in/ali Bicivlak, po možnosti z rednim urnikom preko celotnega šolskega leta. Aktivnost je že preizkusilo več kot 150 slovenskih šol.
Pešbus je v Sloveniji dobro znan način organizirane hoje v šolo s spremstvom odraslih. Zjutraj se učenci po urniku zberejo na postajah Pešbusa in v spremstvu odpravijo v šolo peš. Podobno deluje tudi Bicivlak, kjer se otroci v skupini in s spremstvom v šolo peljejo s kolesom.
Že s hojo, kolesarjenjem ali vožnjo s skirojem v šolo lahko učenci delno pokrijejo dnevno potrebo po telesni dejavnosti in pozitivno vplivajo na zdravje in dobro počutje, obenem pa s spodbujanjem k aktivni mobilnosti prispevamo tudi k razvoju njihovih zdravih življenjskih in potovalnih navad. Raziskave dokazujejo, da se te v večji meri ohranjajo pri posameznikih, ki so kot otroci v šolo potovali aktivno, kot pri tistih, ki so jih vozili z avtomobilom.
Da si velika večina učencev v Sloveniji želi hoditi v šolo peš, dokazujejo tudi analize programa Aktivno v šolo in zdravo mesto. Zadnje preverjanje načina hoje v šolo je spomladi letos ponovno pokazalo, da si želi aktivno hoditi v šolo veliko več – kar 72 % od sodelujočih v anketi, kot jih zaenkrat že lahko hodi aktivno – 37 % sodelujočih.
Aktivna in samostojna hoja v šolo spodbujata tudi otrokov osebnostni in socialni razvoj, prispevata k povezovanju z drugimi v lokalnem prostoru in prometu ter krepita razvoj samostojnosti, odgovornosti in samozavesti. Vsekakor je vredno razmisliti, ali se otrok vozi v šolo zato, ker ni druge možnosti, ali zato, ker to najbolj ustreza staršem. S tem, da otroku omogočimo varno hojo ali kolesarjenje v šolo in nazaj, mu odpremo priložnost tudi za navezovanje stikov z vrstniki. Prav o tem so učenci blejske osnovne šole leta 2022 pripravili video posnetek oz. kratki film o »vzporednih« prednostih, ki jih ponuja kolesarjenje v družbi vrstnikov.
Še ena zelo simpatična pobuda, ki spodbuja aktivno hojo, pa so postaje Poljubi in odpelji. Z njihovo pomočjo v jutranji konici ustvarimo prijetno okolico šole in starši, ki so otroke primorani voziti v šolo z osebnimi vozili, lahko otroke odložijo na varni razdalji od šolskega vhoda. Na ta način vozila ne ogrožajo varnosti drugih otrok in stanja okolja, otroci pa lahko kratko pot do vhoda v šolo varno opravijo peš. Šole in občine, ki želijo preizkusiti tako rešitev lahko v okviru programa pridobijo priporočila za načrtovanje in ureditev ter table za označevanje postaj Poljubi in odpelji.
Več informacij o programu Aktivno v šolo in zdravo mesto je na voljo na spletni strani IPoP – Inštitut za politike prostora, ki program skrbno vodi, pri izvajanju pa sodeluje tudi CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp. Program sofinancira Ministrstvo za zdravje RS in je del aktivnosti Nacionalnega programa Dober tek, Slovenija, za več gibanja in bolj zdravo prehrano.
Vir: IPoP
Naslovna fotografija: avtorica Monika Golob Sluga je s to fotografijo sodelovala v foto in video natečaju Gorenjska hodi in vozi zeleno l. 2022.