Čeprav se prebivalci Slovenije čedalje bolj zavedamo problema naraščajočega prometa in njegovih posledic za okolje in zdravje, je splošna ozaveščenost še vedno na razmeroma nizki ravni – prekomeren avtomobilski promet ostaja eden ključnih razvojnih izzivov Slovenije, na kar opozarjajo tudi na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, ki je nacionalni koordinator Evropskega tedna mobilnosti.
Že 23. leto zapored med 16. in 22. septembrom obeležujemo evropski teden mobilnosti (ETM). Letos je namero o sodelovanju potrdilo 111 občin, med njimi tudi 10 gorenjskih: Bled, Bohinj, Jesenice, Kranj, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič in Železniki. Ulice, trgi in parkirišča bodo v občinah avtomobili odstopili otroški igri, kolesarjenju, pešačenju, poležavanju ob branju knjige, kolesarskim servisom, delavnicam, kulturnim dogodkom in podobno. S tem dejanjem se aktivno opozarja na pomembnost urejanja javnih prostorov za vse uporabnike – predvsem na račun prostora, ki ga danes zasedajo avtomobili. Več …
V okviru lokalnih programov, ki jih občine vsako leto pripravijo za svoje občane, s izvajajo različni ukrepi umirjanja prometa, še posebej v okolicah šol in vrtcev, v šole in vrtce otroci hodijo s Pešbusom ali se vključujejo v igre, kot sta Kokoška Rozi ali Beli zajček. Za starejše so oblikovani programi za ohranjanje vitalnosti, delavnice in dogodki, kjer spoznavajo različne oblike javnega prevoza, prevoza na klic, sistemov za izposojo koles in drugih brezplačnih možnosti javnega prevoza, ki jih nudijo posamezne občine. Po mestih in naseljih so postavljene postaje s kolesarskimi zajtrki (Razvojna agencija SORA) za tiste, ki se na delo odpravijo trajnostno, spodbude za tovrsten prihod na delo vsaj v tednu mobilnosti omenjajo na večini slovenskih občin in drugih javnih zavodih. Občine občane pozivajo k aktivnemu sooblikovanju mestnega prometa in javnega prostora ter popisu odsekov in con, ki so posebej nevarni za pešce in kolesarje.
Tokrat izpostavljamo pester program dveh občin, na zgornjih povezavah pa boste našli še informacije, kam vse se lahko v tem tednu podate po ostalih gorenjskih občinah.
BLED
Osnovna šola s podružnicama in vrtec spodbujajo k hoji in kolesarjenju v okviru Pešbusa. V tem tednu Pešbusi vozijo tako na OŠ Bled, kot tudi na POŠ Bohinjska Bela in POŠ Ribno. Na OŠ Bled bosta izvedeni delavnici Varnost v prometu in e-skiro ter Motivacijska delavnica: »Najdi.se«, ki učence spodbujata k varnosti in udobnemu javnemu prostoru v občini Bled. V vrtcu in šoli bo otrokom z gledališko predstavo Nika in promet predstavljena tudi njihova vloga v prometu.
Turistična društva organizirajo Blejski kolesarski krog, s katerim boste odkrili radosti podeželja in kulinarike. Start bo v ponedeljek, 16.9.2024, ob 16.00 izpred infocentra Triglavska roža Bled.
V torek, 17. 9 2024, bo med 10. in 16. uro na Jezerski promenadi potekal OVIRANtlon Bled. Na triatlonu z ovirami bodo obiskovalci preizkusili poligon s tremi tipi ovir, s katerimi se v vsakdanjem življenju srečujejo gibalno ovirani in osebe z motnjami vida in sluha.
3.10.2024 ob 9.30 bo Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa v Medgeneracijskem centru Vezenine Bled izvedla predavanje za večjo varnost v cestnem prometu, ki bo namenjeno starejšim voznikom. Poleg osvežitve znanj pravil cestnega prometa bodo predstavljeni tudi temeljni postopki oživljanja; možno pa se bo tudi peljati na vožnjo z ocenjevalci na vozniškem izpitu.
BOHINJ
Letošnje aktivnosti Evropskega tedna mobilnosti se izvajajo pretežno s sodelovanjem otrok in učencev naše osnovno šole dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica s podružnico Srednja vas ter Vrtcem Bohinj.
Trajnostna mobilnost v vrtcu: S pomočjo igre »Beli zajček« bodo tematiko trajnostne mobilnosti v vrtec prenesli preko zgodbice o Belem zajčku, katerega kožušček je umazan zaradi izpušnih plinov avtomobilov. Cilj igre je očistiti zajčkov kožušček, to pa lahko otroci naredijo z vsakim okolju prijaznim in varnim načinom prihoda v vrtec. Ozaveščanje pomena trajnostne mobilnosti, pomena hoje in kolesarjenja je pomembna že pri najmlajši otrocih. Skozi igro otroci spoznavajo pomen in oblike mobilnosti. Zato bodo v vrtcu poleg igre Beli zajček v tednu mobilnosti posvečali več pozornosti hoji, otroci se bodo preizkusili z vožnjo s skiroji na poligonu, najmlajši vrtčevski otroci pa se bodo podali na izlet po vasi, kjer bodo spoznavali različne oblike trajnostne mobilnosti in si pozorneje ogledali različne oblike prevodov – vlak, avtobusi, kolesa…
Trajnostna mobilnost v šoli: Izvedli bodo akcijo spodbujanja trajnostnega prihoda v šolo, v dneh med 16.9. – 27.9. bodo učence spodbujali, da se v šolo namesto z avtom odpravijo peš, s kolesom, z avtobusom ali na drug trajnosten način. Vsi udeleženci Trajnostnega prihoda v šolo imajo enotno vozovnico Trajnostnega prihoda, kjer beležijo način prihoda v šolo. Spodbujanje uporabe javnega prevoza ali hoje v šolo je pomembno za razvoj zdravih potovalnih navad otrok in gibanja ob vsakodnevnem opravljanju poti. Vsako leto jih namreč ob izvajanju aktivnosti preseneti dejstvo, da še vedno velik delež učencev v šolo prihaja s prevozom z osebnim vozilom, kljub kratkim razdaljam, ki bi jih lahko prehodili peš. Z učenci se bo izvedel poligon spretnostne vožnje s skiroji in rolerji. Predvsem je uporaba skirojev v zadnji letih vse bolj pogosta med mladimi, zato je pomembno otroke naučiti varne vožnje s skiroji in jim podati zavedanje, da so del prometa in da mora njihova vožnja potekati varno zanje in za ostale udeležence v prometu.
Pešbus: Tudi letos bodo za nižje razrede izvedli akcijo Pešbus, in sicer obdobju od 16.9. – 27.9. Ob začetku šole bodo učencem razdelili prijavne liste z voznim redom in načrtom poti Pešbusa. Namen Pešbusa je organizirano spremstvo otrok v šolo, kjer jih v skupinah peš pospremimo po začrtanih poteh, označenih postajah Pešbusa in po stalnem urniku. Otroci tako vsak dan naredijo nekaj za svoje zdravje, ves čas pa so v spremstvu odrasle osebe.
Brezplačni servis koles: V sredo, 18. septembra bo pred osnovno šolo v Bohinjski Bistrici med 8 – 12.uro na voljo brezplačen servis koles, ki je namenjen predvsem manjšim popravilom koles. Vsi občani lahko pripeljejo svoje kolo na pregled, kjer vam lahko usposobljeni serviser izvede manjša popravila kolesa oziroma pregleda, kakšne večja popravila bi bila v prihodnje potrebna.
Delavnica in predstavitev oblik prevozov v Bohinju: V sredo, 18.septembra bodo ob 10. uri v prostorih Bohinjske hiše izvedli predstavitev uporabe prevozov na klic, uporabo Prostoferja in drugih oblik prevozov po Bohinju. Predstavili bodo aplikacijo za naročilo prevoza in podali navodila, kako bo sistem deloval in kako si lahko naročijo prevoze. Na predstavitvi bodo na voljo tudi vloge za brezplačno vozovnico Bohinjc, s katero bodo lahko brezplačno koristili organiziranje posebne linijske prevoze in od jeseni naprej tudi prevoz na klic.
Vabljeni, da skupaj opozorimo, da javni prostor ni namenjen le avtomobilom ampak prav vsem, je nepogrešljiv prostor za druženje, ustvarjanje in rekreacijo!